Ravi buys some toffees at 5 for a rupee and sells them at 2 for a rupee. His gain percent is
FIA Past Papers / All — Multiple-choice practice
- A. 850%
- B. 250%
- C. 190%
- D. 150%
Correct answer
150%
Explanation
Explanation We know that th CP of 1 toffee =₹1/5 SP of 1 toffee = ₹1/2 Since SP is more than CP it's Gain Gain=SP−CP =1/2−1/5 =3/10 ∴Gain%=(Gain×100)/CP =((3/10)×100)/(1/5) =150%
Continue with All MCQs, explore all FIA Past Papers topics, or try the All practice quiz.
More All questions
Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.