The mass of one mole of electron is? 0.55 mg, 1.008 mg, 1.6673 mg, 0.184 mg
Everyday Science / Chemistry — Multiple-choice practice
- A. 1.6673 mg
- B. 1.008 mg
- C. 0.55 g
- D. 0.184 mg
Correct answer
0.55 g
Explanation
Explanation The mass of one mole of electrons is 0.55g. - Mass of one electron ≈ 9.109 × 10⁻³¹ kg - 1 mole of electrons = 6.022 × 10²³ electrons - So, mass of 1 mole of electrons ≈ 9.109 × 10⁻³¹ kg × 6.022 × 10²³ ≈ 5.48 × 10⁻⁴ kg ≈ 0.548 g So the correct value is about 0.55 g
Continue with Chemistry MCQs, explore all Everyday Science topics, or try the Chemistry practice quiz.
More Chemistry questions
- Esterification is a chemical reaction that occurs between?
- The value of absolute zero is Celsius?
- One mole of an organic compound is completely burnt in oxygen. Which compound produces exactly three moles of water?
- Half-life period of the first order reaction depends upon _____?
- Coal gas mainly consist of ______?
- The most abundant component in Earth's atmosphere (or Air) is?
Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.