A person by selling an article for Rs. 180 loses 10%. In order to make a profit of 10% at what price he must sell?

PPSC 5 Years Past Papers Subject Wise (Solved with Details) / All — Multiple-choice practice

  1. A. 340
  2. B. 250
  3. C. 220
  4. D. 200

Correct answer

220

Explanation

Explanation Given, Loss =10 % => CP CP−SP ×100=10 => CP CP−180 ×100=10 =>CP−180=0.1CP =>0.9CP=180 =>CP=200 To make a profit of 10 %, he must sell it at SP=CP+10 % of CP =200+20=Rs. 220

Continue with All MCQs, explore all PPSC 5 Years Past Papers Subject Wise (Solved with Details) topics, or try the All practice quiz.

More All questions

Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.