A car travels a distance of 60 km in 2 hours. What is its average speed?

Maths / Time, Speed and Distance MCQs — Multiple-choice practice

  1. A. 20 km/h
  2. B. 120 km/h.
  3. C. 60 km/h .
  4. D. 30 km/h .

Correct answer

30 km/h .

Explanation

Explanation To calculate average speed, use the formula: Average Speed = Total Distance/ Total Time ​ Given: Total Distance = 60 km Total Time = 2 hours Now, substitute these values into the formula: text{Average Speed} = frac{60}{2} = 30 , text{km/h} Average Speed = 60 /2 = 30 km/h

Continue with Time, Speed and Distance MCQs MCQs, explore all Maths topics, or try the Time, Speed and Distance MCQs practice quiz.

More Time, Speed and Distance MCQs questions

Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.