A car travels a distance of 25 km at a speed of 75 km/h. How much time does it take to cover this distance?

Maths / Time, Speed and Distance MCQs — Multiple-choice practice

  1. A. 30 minutes
  2. B. 60 minutes
  3. C. 45 minutes
  4. D. 20 minutes

Correct answer

20 minutes

Explanation

Explanation To calculate time, use the formula: text{Time} = frac{text{Distance}}{text{Speed}} Time = Distance/ Speed ​ Given: Distance = 25 km Speed = 75 km/h text{Time} = frac{25}{75} = frac{1}{3} text{ hours} Time = 25/ ​75 = 1/3 ​ hours Since 1 hour = 60 minutes, 1/3 ​ × 60 = 20 minutes So, the time taken is 20 minutes .

Continue with Time, Speed and Distance MCQs MCQs, explore all Maths topics, or try the Time, Speed and Distance MCQs practice quiz.

More Time, Speed and Distance MCQs questions

Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.