A train travels 225 km in 3.5 hours and 370 km in 5 hours. Find the average speed of train?

Maths / Time, Speed and Distance MCQs — Multiple-choice practice

  1. A. None of these
  2. B. 70 km/h
  3. C. 80 km/h
  4. D. 75 km/h

Correct answer

70 km/h

Explanation

Explanation Total distance = 225 + 370 = 595 km Total time = 3.5 + 5 = 8.5 hours Average speed = 595/8.5 = 70 km/h Last verified on 02-04-2026

Continue with Time, Speed and Distance MCQs MCQs, explore all Maths topics, or try the Time, Speed and Distance MCQs practice quiz.

More Time, Speed and Distance MCQs questions

Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.