Length and width of a field are is the ratio 5:3. if the width of the field is 42 m, then its length is?

Maths / Time, Speed and Distance MCQs — Multiple-choice practice

  1. A. 50 m
  2. B. 80 m
  3. C. 70 m
  4. D. 100m

Correct answer

70 m

Explanation

Explanation Length : Width = 5 : 3 Given width = 42 m To find the factor: 3 parts = 42 1 part = 42 ÷ 3 = 14 Length (5 parts) = 5 × 14 = 70 m

Continue with Time, Speed and Distance MCQs MCQs, explore all Maths topics, or try the Time, Speed and Distance MCQs practice quiz.

More Time, Speed and Distance MCQs questions

Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.