How many moles of CO2 are present in 220 mg ?

Maths / Direction Sense MCQs — Multiple-choice practice

  1. A. 500 mole
  2. B. 0.005 mole
  3. C. None
  4. D. 700 mole

Correct answer

0.005 mole

Explanation

Explanation Weight of given sample of C O 2 ​ = 2 2 0 m g = 2 2 0 × 1 0 − 3 g no. of moles (n) = molecular weight Weight of given sample ​ = 4 4 2 2 0 × 1 0 − 3 ​ = 5 × 1 0 − 3 = 0 . 0 0 5 m o l e

Continue with Direction Sense MCQs MCQs, explore all Maths topics, or try the Direction Sense MCQs practice quiz.

More Direction Sense MCQs questions

Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.