A washing machine is sold for Rs 15,912 inclusive of GST. The cost of the washing machine, excluding GST, would be when the rate of GST is 17%?

IBA STS Screening Test Bps 05 to 15 Past Papers and Syllabus / All — Multiple-choice practice

  1. A. 13600
  2. B. 15200
  3. C. None of these
  4. D. 14200

Correct answer

13600

Explanation

Explanation Let's say the cost price (CP) of the washing machine is x. Given that the GST rate is 17%, the selling price (SP) would be: SP = x + 0.17x SP = 1.17x Given that SP = Rs 15,912: 1.17x = 15912 x = 15912 / 1.17 x = 13600

Continue with All MCQs, explore all IBA STS Screening Test Bps 05 to 15 Past Papers and Syllabus topics, or try the All practice quiz.

More All questions

Found an error? Report a correction with this page URL and a supporting source.